Zezwolenie na pobyt rezydenta UE — co to jest? W Polsce wydawane są dwa rodzaje dokumentów, umożliwiających cudzoziemcom stałe zamieszkanie: karta stałego pobytu oraz karta długoterminowego rezydenta UE. Ta pierwsza przeznaczona jest przede wszystkim dla cudzoziemców, których pochodzenie ma związek z Polską, a druga – dla cudzoziemców niespełniających powyższego kryterium.

Karta rezydenta wydawana jest obcokrajowcowi, który uzyska przewidziane w Ustawie o cudzoziemcach zezwolenie.

Zapraszamy do skontaktowania się z nami, aby skorzystać z naszej oferty. Skontaktuj się natychmiast dzwoniąc pod numer 531-510-005.

Kto może zostać rezydentem długoterminowym?

Rezydentem długoterm. UE może zostać osoba niebędąca obywatelem państwa Unii Europejskiej, ale przebywa na jej terenie zgodnie z prawem przez co najmniej pięć lat. Powinna ona mieć oparcie finansowe wystarczające do samodzielnego utrzymania się oraz spełnić dodatkowe wymagania określone przepisach polskich i unijnych.

Kto składa wniosek?

Wnioskodawcą jest sam zainteresowany – obcokrajowiec, który przebywa w Polsce zgodnie z prawem i bez przerw przez minimum 5 lat przed złożeniem wniosku i odpowiada następującym warunkom:

  1. przede wszystkim musi mieć źródło stałego dochodu, który pozwoli na pokrywanie kosztów utrzymania wnioskodawcy i jego rodziny;
  2. niezbędne jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego, zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej pokrywanych ze środków publicznych, względnie udokumentowanie pokrycia kosztów ewentualnego leczenia przez firmę ubezpieczeniową na terenie Polski;
  3. co więcej, konieczne będzie także potwierdzenie dobrego posługiwania się językiem polskim, na poziomie co najmniej B

Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt rezydenta składa się nie później, niż w ostatnim dniu dozwolonego pobytu w naszym kraju.

Zezwolenie na pobyt rezydenta UE

Do czego uprawnia Karta rezydenta długoterminowego?

Status i uprawnienia rezydentów Unii Europejskiej określa Dyrektywa Rady UE 2003/109/EC z dn. 25.11.2003 r. Dokument ten odnosi się do obywateli państw trzecich, którzy zgodnie z prawem zamieszkują na terytorium UE.

Długoterminowi rezydenci UE mają w praktyce takie same prawa, jak obywatele kraju, który wydał im zezwolenie na pobyt. Posiadanie karty rezydenta UE w Polsce ma wiele zalet, rezydenci mogą korzystać między innymi z:

  • możliwości podróżowania do wszystkich krajów strefy Schengen,
  • dostępu do miejsc pracy w dowolnym miejscu w Polsce bez obowiązku posiadania przyzwolenia na pracę (w karcie pobytu zamieszczany jest przypisek „dostęp do rynku pracy”).
  • możliwości korzystania ze wszystkich etapów edukacji oraz otrzymywania stypendiów naukowych w Polsce,
  • w sytuacjach szczególnych – do korzystania z opieki społecznej i innych rodzajów pomocy,
  • ochrony przed deportacją z kraju, chyba że stanowią istotne zagrożenie dla porządku i bezpieczeństwa,
  • ułatwionej procedury emigracji do innych krajów-członków UE (z wyjątkiem Irlandii i Danii). Jest to niezwykle cenne prawo dla cudzoziemców, którzy chcą bez przeszkód podróżować, pracować i osiedlać się w innych krajach UE.

Po kilku latach i po spełnieniu szeregu wymogów można także starać się o przyznanie polskiego obywatelstwa.

Czy można uzyskać zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE dla dziecka?

O zgodę dla małoletniego mogą wnioskować jego rodzice, jak też opiekunowie prawni, o ile małoletni spełnia kryteria uzyskania zezwolenia.

Dziecko cudzoziemca może również uzyskać zezw. na pobyt stały na czas nieokreślony, jeżeli urodziło się:

  1. po uzyskaniu przez któregoś z rodziców, sprawujących władzę rodzicielską, zezwolenia na pobyt stały bądź na pobyt rezydenta długoterminowego UE,
  2. w czasie obowiązywania zezw. na pobyt czasowy, które zostało udzielone któremuś z rodziców lub podczas pobytu któregoś z rodziców w Polsce z zezw. na pobyt ze względów humanitarnych albo zgodą na pobyt tolerowany, względnie w związku z przyznaniem statusu uchodźcy albo zastosowaniem ochrony uzupełniającej

Jakie są pozostałe warunki uzyskania statusu rezydenta długoterminowego?

Załatwianie spraw urzędowych związanych ze statusem pobytowym wymaga pewnego przygotowania, możemy się spodziewać, że niektóre czynności wnioskodawca będzie musiał wykonać osobiście, że zostaną pobrane odciski palców, że niezbędne będzie tłumaczenie przysięgłe wszelkiej dokumentacji na język polski, a oryginały będzie musiał widzieć urzędnik. Ponadto, trzeba pamiętać, że urząd zechce sprawdzić, w jakim zakresie wnioskodawca posługuje się językiem polskim, a w przypadku ubiegania się o decyzje urzędowe dla dzieci, rodzice mogą być zastąpieni przez sądownie ustanowionego opiekuna.

Dokumenty, które mogą być wymagane przez urząd:

Niewątpliwie najważniejszym zadaniem przed przystąpieniem do czynności urzędowych w celu złożenia wniosku o zgodę na pobyt i pracę będzie zgromadzenie niezbędnych dokumentów dotyczących wnioskodawcy – np. wypełnione formularze wniosku, dobre zdjęcia do identyfikacji, paszport, potwierdzenie opłat. Będziemy musieli zadbać o odpowiednie przygotowanie właściwej liczby kserokopii dokumentów.

Niezbędne będzie dostarczenie np.:

  • potwierdzenia dotychczasowego czasu spędzonego w Polsce,
  • umowy dot. wynajęcia mieszkania lub innego lokum,
  • dowodu posiadania przychodów finansowych,
  • umowy o pracę i ewentualnie świadectw pracy,
  • danych dotyczących rodziny przebywającej w Polsce i będącej na utrzymaniu wnioskodawcy,
  • historii podatkowej w Polsce (m.in. zeznań podatkowych), dowodów ubezpieczenia i zaświadczeń ZUS,
  • historii wyjazdów poza granice Polski,
  • poświadczenia umiejętności posługiwania się językiem polskim.

A wszystko zgodnie ze szczegółowymi instrukcjami i w przepisanej formie. Specjaliści z MAGFIN we współpracy z wnioskodawcą skompletują wszystkie dokumenty, pomogą uzupełnić brakujące dane i złożą we właściwym urzędzie, a także będą monitorować przebieg postępowania i dbać o właściwe terminy kolejnych czynności.

Czas załatwienia sprawy

Rozpatrywanie wniosku o zezwolenie na pobyt rezydenta powinno zakończyć się nie później niż w ciągu trzech miesięcy po dniu jego wszczęcia, a ewentualne postępowanie odwoławcze – 2 mies. od dnia otrzymania odwołania.

Odwołanie od negatywnej decyzji w sprawie zezwolenia na pobyt UE

Jeśli otrzymałeś „odmowę”, nie rozpaczaj. Nasi eksperci mają wieloletnie doświadczenie, zbadają Twoją sprawę i pomogą złożyć odwołanie. Należy to zrobić w ciągu 14 dni od dnia otrzymania decyzji. A my, rozumiejąc polskie prawo, na pewno będziemy w stanie obliczyć ten okres – co istotne – z uwzględnieniem weekendów i świąt.

UWAGA!

Do pięcioletniego okresu przebywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie zalicza się pobytu przy zaistnieniu kilku okoliczności, dokładnie wymienionych w przepisach, m.in.:

  • przy pobytach w celach humanitarnych,
  • przy wykonywaniu usług transgranicznych,
  • jeżeli organ zobowiązał obcokrajowca do opuszczenia kraju,
  • w przypadku pobierania nauki,
  • przy wycofaniu zezwolenia pobytowego lub przy odmowie ochrony międzynarodowej, statusu uchodźcy czy ochrony uzupełniającej,
  • dla dyplomatów w ramach misji dyplomatycznych lub konsularnych,
  • przy „małym ruchu granicznym” itp.

Gdzie złożyć wniosek na pobyt rezydenta?

Wniosek wraz z wymaganymi odciskami linii papilarnych można złożyć tylko podczas wizyty wyznaczonej za pośrednictwem portalu inPOL, skierowanego do cudzoziemców. Kopie dokumentów są akceptowane tylko w przypadku składania wniosku w trakcie umówionej wizyty, gdzie ich zgodność z oryginałem zostanie poświadczona. Aby otrzymać stempel w paszporcie, potwierdzający przyjęcie wniosku, konieczna jest umówiona wizyta (pod warunkiem, że cudzoziemiec przebywa legalnie w Polsce i nie ma wątpliwości co do legalności pobytu). Zaleca się doręczenie wniosku o zezw. na pobyt najpóźniej w ostatnim dniu zgodnego z prawem pobytu w Polsce.

Ile czasu trwa wydanie decyzji?

Zgodnie z artykułem 223 Ustawy o cudzoziemcach, przy udzielaniu lub odwoływaniu przyzwolenia na pobyt długoterminowy w UE stosuje się przepisy opisane w artykule 202 oraz artykułach od 206 do 210. Artykuł 210 tejże ustawy głosi, że decyzja dotycząca zezw. na pobyt stały jest wydawana w terminie do 6 mies. od dnia, w którym cudzoziemiec:

  1. przekazał osobiście wniosek o zezw. na pobyt stały czy też stawił się w urzędzie woj. po doręczeniu tego wniosku, o ile wymagana jest obecność osobista,
  2. złożył wniosek o zezw. na pobyt stały bez braków formalnych,
  3. okazał dokumenty wymagane w artykule 203 ust. 2 pkt 2 lub termin nakazany przez urząd, wspomniany w artykule 203 ust. 2a, upłynął bez skutku.

Nie zwlekaj, skontaktuj się z nami już teraz i odkryj, w jaki sposób możemy wesprzeć Cię. Nasza pomoc zapewnia wysoki standard obsługi oraz dostosowanie do twoich potrzeb.

Strona Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę — jednolity wniosek - MAGFIN

Strona Zezwolenie na pobyt stały - MAGFIN