Kredyt hipoteczny – nie wiesz czy jest to możliwe dla obcokrajowca? Jeśli tak to na jakich warunkach? Jesteś zainteresowany/zainteresowana posiadaniem własnego mieszkania w Polsce? I zastanawiasz się nad sfinansowaniem takiego zakupu kredytem hipotecznym?
O czym warto pamiętać i na co warto zwrócić uwagę?
Na dzień dzisiejszy większość banków udziela kredyty hipoteczne obcokrajowcom, ale przy tym oni mają spełniać pewne wymagania. I najwięcej takich warunków dla cudzoziemców niebędących obywatelami UE lub obywatelami jednego z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Konfederacji Szwajcarskiej oraz Norwegii, Islandii i Lichtensteinu.
Obcokrajowiec może przeznaczyć uzyskane środki finansowe z kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, budowę domu lub zakup działki budowlanej. Co ważne, warunki kredytu nie zmieniają się ze względu na kraj pochodzenia.
Jakie są wymagania dla otrzymania kredytu hipotecznego dla cudzoziemca?
Warunkami dla każdej osoby ubiegającej o kredyt są:
– ukazanie zdolności kredytowej
– nadanie dokumentów potwierdzających tożsamość
– nadanie dokumentów potwierdzających osiągane dochody oraz ich źródło.
W przypadku Umowy o Prace będzie wymagany PIT-37 i wyciąg z konta z uznaniem wynagrodzenia, w przypadku prowadzenia Działalności Gospodarczej lista wymaganych dokumentów może być nieco dłuższa.
– posiadanie wkładu własnego, najczęściej w wysokości 20% od wartości mieszkania.
*dla przykładu wartość mieszkania wynosi 600 000 PLN, to 20% to wysokość wkładu własnego to 120 000 PLN.
Dodatkowe dokumenty wymagane od obcokrajowca:
– PESEL
– karta czasowego lub stałego pobytu (wymogi co do rodzaju karty oraz terminu ważności na dzień złożenia wniosku mogą się różnic w zależności od banku)
– zameldowanie (celem potwierdzenia pobytu w Polsce)
W niektórych przypadkach może być wymagane specjalne pozwolenie wydawane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, ale o tym w osobnym artykule.
Na co zwrócić uwagę ubiegając o kredyt?
O czym musimy pamiętać jeśli chcemy samodzielnie zapoznać się z ofertami kredytów hipotecznych?
Jako pierwsze na myśl pewnie przyjdą wymagania banku w zakresie dokumentów czy zdolności kredytowej, oprocentowanie oraz parametry umowy kredytowej. Też nie zapominajmy o wyżej wspomnianym wkładzie własnym.
Na co jeszcze mamy zwrócić uwagę?
Chociaż wysokość oprocentowania jest jedną z tych podstawowych rzeczy, warto też zwrócić uwagę czy bank oferuję oprocentowanie zmienne czy stałe i w przypadku ostatniego – na jaki okres.
– czas trwania zobowiązania, ponieważ w zależności od banku może być inny maksymalny okres zobowiązania albo górny limit wieku kredytobiorcy;
– wysokość ubezpieczenia i jego warunki;
– wysokość prowizji pobieranej przez bank za udzielenie kredytu;
– wysokość RRSO (to wskaźnik, który zawiera sumę kosztów związanych z kredytem;
– rodzaj i wysokość rat.
Procedura ubiegania się o kredyt dla cudzoziemca może być bardziej skomplikowana i czasochłonna w porównaniu do obywateli Polski, ale nie jest niemożliwa. Jednak żeby jak najwięcej uprościć ten proces, jest warto zwrócić się o pomoc do doradcy finansowego. Specjalista będzie w stanie porównać dostępne oferty ze różnych banków i dobrać tą najbardziej odpowiednią. Standardowo bank ma do 21 dni na rozpatrzenie wniosku, ale przy brakach w dokumentach czy braku podpisu, okres ponownie liczy się od dnia uzupełnienia braków, i to jeszcze jeden powód dla którego warto skorzystać z pomocy doradcy. Wsparcie specjalisty znającego bieżące wymogi formalne pomoże uniknąć przedłużenia rozpatrzenia wniosku z powodu braków w dokumentach.
Chętnie doradzimy Państwu w zakresie kredytowania Waszego wymarzonego mieszkania, a także po zapoznaniu się z wymaganiami (tj. metraż, piętro, miasto/dzielnica itp.) jego poszukiwanie.