Polska przyciąga wielu obcokrajowców swoją kulturą, historią oraz możliwościami rozwoju osobistego i zawodowego. Obywatelstwo polskie – posiadanie może być kluczowym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą oficjalnie stać się częścią społeczeństwa naszego kraju. Korzyści płynące z posiadania obywatelstwa to m.in. możliwość zamieszkania, pracy, nauki, udziału w życiu politycznym i społecznym Polski, jak też innych krajów Unii Europejskiej. Często Uznanie za obywatela polskiego jest uwieńczeniem długoletnich kontaktów, zamieszkiwania i pracy w naszym kraju, potwierdzeniem przyjacielskich więzi z jego mieszkańcami. Obywatelstwo, które należałoby rozumieć jako przynależność do społeczności zamieszkującej w kraju, daje nam prawa, ale nakłada też obowiązki wobec tego państwa.

Art. 34 Konstytucji RP mówi m.in, że:

  • w Polsce obowiązuje tzw. prawo krwi, tzn. obywatelstwo jest dziedziczone;
  • pozostałe przypadki nabycia obywatelstwa precyzyjnie wyznaczają przepisy;
  • nie można utracić obywatelstwa polskiego inaczej, niż przez akt zrzeczenie się go.

Obywatelstwo polskie a unijne

Dla wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej obywatelstwo unijne oznacza m.in.: prawo do swobodnego przemieszczania się i osiedlania na terytorium państw członkowskich (art. 21 TFUE) (4.1.3), prawo do uczestnictwa w wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz w wyborach lokalnych, prawo do równego traktowania.

Chcesz Obywatelstwo polskie? Skorzystaj z naszej oferty! Zadzwoń: +48 531 510 005

Dla obywatela polskiego, a więc jednocześnie obywatela UE oznacza to, między innymi:

  • swobodę przemieszczania się i osiedlania,
  • udział w życiu politycznym Unii Europejskiej,
  • ochronę konsularną i dyplomatyczną,
  • prawo do refundowanego leczenia w razie nagłego zachorowania na terenie Unii Europejskiej,
  • dostęp do edukacji.

Uznanie za obywatela polskiego

Obywatelstwo polskie: kto nadaje i jak je zdobyć?

Polskie obywatelstwo można nabyć:

  1. z mocy prawa;
  2. przez nadanie;
  3. przez uznanie;
  4. przez przywrócenie.

Nabycie z mocy prawa dotyczy dzieci, których co najmniej jedno z rodziców jest polskim obywatelem, a także dzieci urodzone w Polsce, jeżeli nie mają rodziców lub rodzice są bezpaństwowcami.

Jak starać się o polskie obywatelstwo?

Jeśli chcesz zostać polskim obywatelem, musisz złożyć wniosek o nadanie w urzędzie wojewódzkim właściwym dla twojego miejsca zamieszkania albo w konsulacie – jeśli mieszkasz za granicą. Wniosek składasz osobiście, za pośrednictwem pełnomocnika lub pisemnie z poświadczonym podpisem. Jesteś zobowiązany do dostarczenia szeregu informacji, dotyczących m.in. sytuacji rodzinnej, aktualnego zatrudnienia, umiejętności posługiwania się językiem polskim, działalności społecznej i politycznej. Po złożeniu wniosku oczekujesz na postanowienie Prezydenta RP – pozytywne lub negatywne – które zostanie przesłane do organu, który przyjął wniosek (tzn. do wojewody lub konsula) w celu przekazania jej wnioskodawcy.

Postanowienie o nadaniu wydaje Prezydent RP na wniosek cudzoziemca lub, w wypadku małoletnich, na wniosek przedstawicieli ustawowych.

Uznanie obywatelstwa, stosownie do art. 30.1 ustawy z dnia 2.04.2009 r. o obywatelstwie, dokonuje się na wniosek obcokrajowca, po spełnieniu przez niego szeregu kryteriów, związanych m.in. z długością dotychczasowego nieprzerywanego pobytu, stałością dochodów, stanem cywilnym, pochodzeniem, wiekiem, jak również w zależności od podstawy prawnej umożliwiającej zamieszkiwanie.

Przepisy wymagają od wnioskodawcy spełnienia pewnych warunków, np. posiadania pozwolenia na pobyt stały w Polsce, dobrej znajomości języka polskiego oraz braku przeciwwskazań ze strony organów państwowych.

Decyzja o uznaniu jest wydawana przez wojewodę i może być zaskarżona do sądu administracyjnego.

Przywrócenie obywatelstwa polskiego dotyczy (pod pewnymi warunkami) osób, które utraciły to obywatelstwo przed dniem 1.01.1999 r.

Co trzeba zrobić żeby uzyskać obywatelstwo polskie?

Jeśli spełniasz wymagania, możesz rozpocząć proces ubiegania się o obywatelstwo polskie. Proces ten obejmuje następujące kroki:

  • przygotowanie i złożenie niezbędnych dokumentów (np. wniosek, akty stanu cywilnego, oświadczenia, zaświadczenia wizowe i in.);
  • zaliczenie rozmów kwalifikacyjnych lub testów potwierdzających znajomość języka polskiego i wiedzę o Polsce;
  • oczekiwanie na decyzję władz.

Wskazówki dotyczące komunikacji z władzami

Radzenie sobie w kontaktach z władzami może być trudne i frustrujące, ale właściwe podejście może znacznie ułatwić ten proces. Dlatego wygodniej będzie Ci zlecić nam tę misję, ponieważ dzięki doświadczeniu bez problemu ją wykonamy.

Oczekiwanie na uzyskanie obywatelstwa polskiego

Czas oczekiwania na pozyskanie obywatelstwa może się różnić zależnie od indywidualnej sytuacji. Proces jego uzyskiwania poprzez uznanie trwa przeciętnie ok. 4-5 miesięcy. Prezydent RP natomiast nie jest zobligowany terminem, w praktyce na jego postanowienie o nadaniu oczekuje się obecnie ponad rok. Należałoby jednak pamiętać, że w przypadku skomplikowanej sytuacji lub braku dokumentów czas oczekiwania może się znacząco wydłużyć.

Możliwość podwójnego obywatelstwa

Uzyskujący status polskiego obywatela mogą zachować swoją dotychczasową przynależność narodową i posiadać nawet wielokrotne obywatelstwo. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie kraje uznają posiadanie podwójnego obywatelstwa, dlatego wcześniej wypadałoby skonsultować się z odpowiednimi organami.

Konsekwencje zrzeczenia się obywatelstwa

Posiadacz polskiego obywatelstwa, który zdecyduje się na rezygnację z niego, straci prawa przysługujące mu jako obywatelowi polskiemu, jak też nie będzie dłużej zobowiązany do pełnienia obowiązków wobec państwa. Może się jednak spotkać z rozmaitymi konsekwencjami takiej decyzji, w zależności od indywidualnej sytuacji.

Dalsze warunki ubiegania się o obywatelstwo

Aby zostać uznanym za polskiego obywatela, musisz znać język polski przynajmniej na poziomie B1 i legitymować się oficjalnym tego potwierdzeniem. Informację jak uzyskać certyfikat językowy znajdziesz na stronie internetowej http: //certyfikatpolski.pl/.

Data ważności Twojego paszportu względnie innego uznanego dokumentu podróży oraz posiadanej karty pobytu nie może upływać wcześniej, niż trzy miesiące po dniu doręczenia wniosku.

Dokumenty wytworzone w języku obcym dostarczasz wraz z ich tłumaczeniem na język polski, przygotowanym przez polskiego tłumacza przysięgłego lub polskiego konsula. Akty stanu cywilnego powinny być transkrybowane, np. przez konsula. Aktualną listę tłumaczy łatwo znajdziesz na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

Przed przystąpieniem do wypełniania wniosku koniecznie upewnij się, że Twoje dane osobowe są zapisane we wszystkich dokumentach jednakowo. Wypełniając formularz wpisujesz dokładnie te dane osobowe, które widnieją w transkrypcjach aktów stanu cywilnego wydanych przez krajowy USC. Zapisy zawarte w polskich aktach urodzenia bądź małżeństwa, karcie pobytu oraz paszporcie zagranicznym muszą być ze sobą tożsame. Tak samo dane wprowadzane do polskich wypisów z aktów muszą być jednoznaczne (np. pisownia imienia i nazwiska ma być identyczna we wszystkich przedstawianych aktach).

Gdy wniosek został już przyjęty, możesz być poproszony/a o złożenie dokumentacji uzupełniającej albo informacji nieodzownych do określenia stanu rzeczywistego. Wojewoda odmówi uwzględnienia wniosku jeśli uzna, iż istnieje zagrożenie dla obronności lub bezpieczeństwa państwa albo ochrony porządku publicznego. Dokumenty złożone w urzędzie nie podlegają zwrotowi po rozpatrzeniu sprawy.

Jeśli jesteś posiadaczem Karty Polaka, to w chwili przyjęcia dokumentu potwierdzającego nabycie obywatelstwa jesteś zobowiązany/a do jej zwrotu, z tym dniem straci ona ważność.

Jakie są koszty wszczęcia postępowania o uznanie za obywatela polskiego?

  • za przyjęcie wniosku – 219 zł;
  • za pełnomocnictwo, jeżeli działasz przez pełnomocnika, a nie jest nim małżonek, wstępny, zstępny lub rodzeństwo (stosunek pokrewieństwa powinien być udokumentowany) – 100 zł.

Opłaty za przyjęcie przez urząd wniosku o pozyskanie obywatelstwa są zróżnicowane, zależnie od okoliczności i sposobu przeprowadzenia postępowania.

Czy można kupić obywatelstwo?

Obywatelstwa polskiego nie można kupić. Nie ma także aktu prawnego – ustawy ani rozporządzenia, który umożliwiałby uzyskanie obywatelstwa, a przynajmniej karty stałego pobytu w zamian za dokonanie inwestycji na terytorium RP. Polskie prawodawstwo ściśle i precyzyjnie reguluje wszelkie zagadnienia obywatelskie.

Masz problem z Uznaniem obywatelstwa polskiego? Nasi specjaliści pomogą Ci! Skontaktuj się z nami: +48 531 510 005

Strona Karta Polaka - MAGFIN

Strona Zakładanie firmy - MAGFIN